Doğal Probiyotik nedir?


Probiyotik nedir? Önce ondan başlamalı anlatmaya….


Porbiyotik kelimesindeki Pro- ön eki ;”bir şeyden yana “anlamında kullanılır. Yani yaşamdan yana yiyecekler….

 

Bazı yiyeceklerin içinde, bağırsaklarımızdaki küçük canlılarla arkadaşlık eden, onlarla uyum içinde çalışan canlılar var. İşte bu yiyeceklere pro- biyotik deniliyor.


Doğal Probiyotik Gıdalar

Doğal Probitoyikler niye önemli? Probiyotiklerin çoğunluğu aslında bakteri, Bağırsaklarımızda 600 çeşit kadar milyarlarca probiyotik bakteri var. Onlar olmasa besinleri sindirip içindeki vitaminlerden faydalanmamız ve dışkılamamız mümkün olmazdı. Günümüzün beslenme biçiminde asitli, şekerli, işlenmiş gıda tüketimi, antibiyotikler ve diğer ilaçların bağırsak florasının baş düşmanı olduğunu biliyoruz.

Probiyotikler aslında yeni bir şey değil.Tüm dünya kültürlerinde binlerce yıldır kullanılan fermente edilmiş aslında pek çoğunu bildiğiniz yiyecekler.


Doğal Probiyotik Gıdalar :


Türklerin ekşi tarhanası,

Yoğurt

Şira

Boza

Ekşi mayalı ekmek

Turşu

Kefir

Şalgam suyu

Ayran

Sirke

Peynir

Zeytin

Tarhana

Ekşimik ve Çökeleği

Korelilerin kimcisi

Japonların miso püresi ( soyadan elde edilen püre) ve soya sosu ancak tamari isimli gerçek fermente soya sosu

Wietman’lıların balık sosu Nuoc-Nam

Meksika’lıların Pozol’u ( fermente edilmiş mısır )

Endonazyalıların Tempeh’i

Macar’ların pancar turşusu ve borch çorbası,polen

Orta Asya kefiri

 

Daha da eskilere gidersek aslında temel yiyecekler fermantasyon olmasa soframızda zor yer alırdı. Ekmek, peynirler, bira ve şaraplar, kuru sosisler.

 

Bu saydıklarımın hepsi bir çeşit mayalanmda işlemi geçirmiştir. Mayalanma çok kıymetli bir süreç. Bazen birkaç saat sürebiliyor, bazen aylar alıyor. Başlangıçta elinizde olan gıdayı çok daha değerli hale getiriyor.

 

Mayalanmış gıdaların hepsinin ortak özelliği fermente olmasıdır. Ama doğru şekilde fermente olması. "LAKTO FERMENTE METODU" ile fermente olmaları bize fayda eden. Yani lakto fermente edilmiş gıdalar ve lakto fermente metodudur asıl bizim öğreneceğimiz.


Biz bu metodla sabah kahvaltınızdan, akşam yatmadan önce ağzınıza atacağınız ufacık atıştırmalıklara değin her şeyi bu metodla faydalı hale getirmeyi öğreneceğiz.


Lakto Fermantasyon

Lakto Fermantasyon işlemi yiyeceklerde bulunan enzim, anti oksidanlar ve vitaminleri 20 ile 100 katı arasında çoğaltıyor. C vitamini lahananın fermantasyonu sırasında çok artıyor ve aylarca yüksek oranda kalıyor. Önceki yüzyıllarda hep uzun deniz yolculuklarına çıkan denizcilerin C vitamini eksikliğinden Skorbut hastalığına yakalanması kaçınılmazmış ve bir tek Kaptan Cook tayfasına fıçılarla Alman usulu lahana turşusu yedirerek bu hastalıktan korunmanın çaresini bulmuş.

Lakto fermantasyon besinde bulunan zararlı mikropları yok ediyor. Eskiden probiyotik içeren yiyecekler ilaç gibi hastalıkları iyileştirmeden kullanılıyormuş.Ateş düşürücü, skorbut hastalığına karşı dizanteri, tüberkuloz gibi Avrupa’da Alman usulu lahana turşusu uzun süre ilaç yerine kullanılmış hatta suyu da önerliliyor.

Sonuç olarak yapılan bilimsel araştırmalarda fermente edilmiş yiyeceklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kandaki kötü kolestrolü düşürdüğü, anti enlamuar etkisi olduğu, bazı kanserlere karşı koruyucu etki yaptığı gibi bazılarının iyleşmesinde önemli rol oynadığı, kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon problemlerine iyi geldiği, enfeksiyon risklerinin azalttığı, ishalin iyileşmesine katkıda bulunduğu anlaşılmış.

Fermantasyon işleminde baş rolu bakteriler oynuyor. 24 saatte bir bakteri 200.000 milyar kendinden üretebiliyor. Yüzlerce yıl yaşayabiliyor. Bazı bakteriler kaynar suda bile ölmüyor. Sonra küfler aslında mantar onlar, genel olarak insan sağlığına zararlı ise de örneğin kırmızı biberin kötü kurutulması ile oluşan kansorejen aflatoksin gibi bazı küfler sağlığa faydalı soya sosu, tempeh veya küflü peynirde denen rokfor da bulunanlar iyi örnekleri.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kampanya ve Fırsatlardan
Haberdar olun !
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.